Tidigare kullar

Kull 28 "Glen4-kullen"
födda 23 april 2024

Thorsvi Drum x Anniegetyourguns Duffys Star Bibha
Stamtavla
Valparnas Dagbok

Hund

Ägare

Hälsa

Meriter

Glen Deveron




Glen Douglas




Glen Keith




Glen Cawdor




Glen Coull




Glen Mhor




Glen Sciennes




Glen Wyvis




Kull 27 "Vinterkullen"
födda 14 januari 2024

Stenbury Black Jazpar x Meadowlark Surprise
Stamtavla
Valparnas Dagbok

Hund

Ägare

Hälsa

Meriter

Vinterglöd "Roy"

Anna Qvarfort



Vinterrök "Dex"

Linda Billström



Vintersol "Sol"

Thérèse Björnsdotter



Vinterdröm "Syrran"

avliden



Kull 26 "Islay-kullen/ PepLeengarna"
födda 8 juli 2023
Thorsvi Perpetuum x Thorsvi Isle of Islay
Stamtavla
Valparnas Dagbok

Hund

Ägare

Hälsa

Meriter

Scarabus of Islay "Bus"

Katarina Troedsson



Mulendry of Islay "Tweed"

Helena Stenberg



Ardnahoe of Islay "Arne"

Ida Lundqvist



Port Ellen of Islay "Ellen"

Ingela Tellåsen



Port Askaig of Islay "Aska"

Anna Edvardsson



Port Charlotte of Islay "Lotta"

Maja Vidsten



Lochindaal of Islay "Caitie"

Ralf Falkeland



Octomore of Islay "Octa"

Mille Selander



Kull 25 "Eireann-kullen"
födda 23 september 2022
Tullyah Jake x Meadowlark Surprise
Stamtavla
Valparnas Dagbok

Hund

Ägare

Hälsa

Meriter

Eireann Powerscourt "Kelt"

Håkon Brenna

HD: A ED: 0

Godkänt Kvalifiseringspröve (Norge)

Eireann Jameson "Harry"

Ronny Lillebakken

HD: A ED: 0 (Norge)

jpr: exc nkl

Eireann Kilbeggan "Virre"

Benke Odenmark

HD: A ED: 0

BPH

Eireann Blackwater "Jeanie"

Iréne Johansson

HD: A ED: 0


Eireann Teeling "Enya"

Sara Wallgren

HD: A/B ED: 0

BPH

Eireann Tullamore "Bea"

Karin Lundgren

HD: A ED: 0


Kull 24 "Ardbeg-kullen/ Palindromerna"
födda 2 februari 2020
SEJ(j)CH Castleman's Tonga x Meadowlark Surprise
Stamtavla
Valparnas Dagbok

Hund

Ägare

Hälsa

Meriter

Corryvreckan "Rod"

Marina Gavelin

HD: A ED: 0 Öga: ua

jpr: good ökl, vsp: SEVCh, BPH

Drum "Drum"

Helena Stenberg

HD: A ED: 0
Öga: distichiasis

jpr: exc ekl, vsp: gk anlagsklass, lydnad: LD startklass, BPH

Galileo "Zack"

Ellis Larsson

HD: A ED: 0

BPH

Perpetuum "Pep"
avliden

Katarina Troedsson

HD: A ED: 0 Öga: ua

jpr B: 2 x exc ökl, jpr A: exc ökl, BPH

Provenance "Bono"

Anna Wistedt

HD: A/B ED: 0
Öga: distichiasis

jpr: good ekl, lydnad: 182,5p startklass, bruks: klassvinst lägre klass spår 517,5p, BPH, utmärkelse WT ökl JRK

Renaissance "Eddie"

Polismyndigheten

HD: A ED: 0 Öga: ua

PolisHund, BPH, MH

SEVCh Rollercoaster "Tore"

Rita Andersson

HD: A ED: 0 Öga: ua

vsp: SEVCh, BPH

Kull 23 "I-kullen/ MarsIPAnerna"
födda 1 mars 2019
Capandus Skye Loch Bracadale x Roekull Rajas Noomi
Stamtavla
Valparnas Dagbok

Hund

Ägare

Hälsa

Meriter

Inchgower "Ingo"

Henrika Reuterling

HD: A ED: 0

Inchmurrin "Jackson"

Åsa Hansson

HD: B ED: 0

Invergordon "Gordon"

Anna Edvardsson

HD: B ED: 0

Inverleven "Chili"

Polismyndigheten

HD: B ED: 0

Polishund, BPU-hund

Imperial "Impa"

Grete Lindell

HD: B/C  ED: 0

nw: NW1

Inchdairnie "Dagny"

Anna Jafner Kjelleström

HD: B ED: 0

Kull 22 "Isle-kullen"
födda 23 december 2018
Cynhinfa Nabil x Stenbury Black Stingray
Stamtavla
Valparnas Dagbok

Hund

Ägare

Hälsa

Meriter

Isle of Lewis "Corax"

Linda Billström

HD: A  ED: 0 Öga: ua

jpr: 1 nkl nw: gk doftprov

SEVCh Isle of Arran "Nova"

Amanda Rydow

HD: A  ED: 0 Öga: ua

vsp: SEVCh, rallylydnad: RLD N, BPH

Isle of Barra "Barra"

Berit Hergot

HD: A  ED: 0 (Norge)

jpr: 1 ek (Norge) wt: exc ek (Norge)

Isle of Islay "EyeLee"

Mille Selander

HD: A  ED: 0 Öga: ua

jpr: 2 x exc ökl

Isle of Jura "Jess"

Kenneth Åkerblom

HD: A  ED: 0 Öga: ua

jpr: vg nkl wt: exc nkl vsp: SEVCh

Isle of Mull "Mulley"

Ralf Falkeland

HD: A  ED: 0 Öga: ua

jpr: 1 nkl, wt: exc nkl

Isle of Raasay "Roe"

Andreas Edling

HD: A  ED: 0

jpr: exc nkl, lydnad: 193p startklass, BPH, rallylydnad: RLD N RLD F

Isle of Skye "Hannie"

Iréne Johansson

HD: A  ED: 0 Öga: ua

jpr: good ekl

Kull 21 "Rock-kullen"
födda 14 maj 2017
SEJ(a)CH Söders Broadwalk x Stenbury Black Stingray
Kullen hereditärt fri från CNM-anlag
Stamtavla
Valparnas Dagbok

Hund

Ägare

Hälsa

Meriter

Rock Creek "Peat"
avliden

Helena Stenberg

HD: B/C  ED: 0

jpr: 1 nkl

SEJ(j)Ch Rock Hill "Ruff"
avliden

Anna Qvarfort

HD: B/D  ED: 0

jpr B: SEJ(j)Ch, jpr A: exc ekl cert
MT: 2:e vinnare

Rock Oyster "Freddy"

Kian Wingård Sten

HD: A  ED: 0

jpr: 2 nkl

Rock Storm "Staro"

Marina Gavelin

HD: A  ED: 0

jpr: 3 ökl

Rock Town "Grim"

Kerstin Pregner

HD: A  ED: 0

Amber Rock "Ace"

Inger Johansson

HD: A  ED: 0

jpr: 2 ökl

Black Rock "Raven"
avliden

Anita Norrblom

HD: B  ED: 0  Öga: ua

jpr B: vg ökl, jpr A: 1 kkl

Grey Rock "Roxie"

Gun Åkerblom

HD: A  ED: 0

jpr: 1 nkl vsp: SEVCH